جمعیت هلال احمر استان فارس

 

برای ورود به سایت جدید جمعیت هلال احمر فارس کلیک کنید

 

  مسابقات و آزمون های فرهنگی  
 
  درباره جمعیت  

آشنایی با جمعیت هلال احمر استان فارس از ابتدا تاکنون سابقه جمعیت هلال احمر استان فارس به سال 1310 بر می گردد؛ زمانیکه دکتر قربان پزشک جوان و تحصیل کرده اروپا با پیگیری مجدانه و ارتباط مستمر با مسوولان بلند پایه کشور، هسته مرکزی شیر و خورشید سرخ را در شیراز با تاسیس یک پرورشگاه ایجاد نمود. در اینجا به مختصری از اهم تحولات این جمعیت در سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران اشاره می شود:

سال 1314 بهره برداری کامل از ساختمان پرورشگاه و نگهداری عده ای از کودکان مستمند و بی سرپرست

سال 1322 احداث ساختمان جدید پرورشگاه توسط باقر بهبهانی و استفاده از ساختمان قبلی به عنوان زایشگاه شیر و خورشید

سال 1325 بهره برداری از آسایشگاه معلولین در ساختمان و محوطه باغ سرهنگی شیراز

سال 1326 تبدیل پرورشگاه به شیرخوارگاه و آغاز فعالیت اندرزگاه

سال 1330 آغاز فعالیت دکتر شهابی (چشم پزشک) به عنوان مدیر عامل جمعیت شیروخورشید سرخ شیراز

سال 1333 انتخاب دکتر مشیری به عنوان مدیر عامل جمعیت شیر و خورشید سرخ شیراز

سال 1335 راه اندازی بهبودستان کودکان و تاسیس آزمایشگاه، داروخانه، بانک خون و درمانگاه تخت جمشید جمعیت شیر و خورشید سرخ شیراز

سالهای 1335 تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران تصدی مدیر عامل جمعیت شیرو خورشید سرخ شیراز توسط سید محمد کاظم دستغیب دادستان وقت استان فارس، احمد سجادی کارمند عالی رتبه و بازنشسته وزارت دارایی، دکتر محمد فرپور و ... با پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران اسلامی، جمعیت هلال احمر استان فارس وظایف خود را با ارائه آموزش های امدادی به امدادگران داوطلب جهت اعزام به جبهه ها دنبال نمود و در تاریخ فعالیت های خود نام شانزده شهید امدادگر را ثبت کرد.

راه اندازی اردوگاه های اسکان آوارگان و نیز ایفای نقش رابط بین اسرای ایرانی در بند عراق و خانواده هایشان در استان فارس از دیگر فعالیت های این جمعیت در طول هشت سال دفاع مقدس بود. این جمعیت در سال های بعد از جنگ تحمیلی به پیشرفت های چشمگیری در زمینه های عمرانی، ترابری، تخصصی و تجهیزاتی دست یافت. راه اندازی یکی از داروخانه معتبر در استان فارس، افتتاح مرکز جامع توانبخشی، نوسازی ناوگان امدادی، راه اندازی اتاق مدیریت بحران، افزایش تعداد پایگاه های امداد و نجات بین شهری، افتتاح پایگاه هوایی در فرودگاه شهید دستغیب شیراز و... از اهم فعالیت های سال های اخیر این جمعیت بوده است.

جمعیت هلال احمر استان فارس با دارا بودن 26 شعبه شهرستانی، 22 پایگاه امداد و نجات بین شهری ثابت، 7 پایگاه امداد و نجات کوهستان، 22 انبار پشتیبانی عملیات به متراژ تقریبی 11 هزار متر مربع، 243 دستگاه خودرو امدادی و ترابری سبک و سنگین و یک فروند بالگرد (در حوزه امداد و نجات)، 503 خانه داوطلب، 75 کانون دانشجویی در دانشگاه ها، 64 کانون آزاد، 21 کانون روستایی در روستاها، 451 کانون دانش آموزی طرح دادرس در مدارس، 287 کانون غنچه های هلال در مهدهای کودک و 11 کانون طلاب جوان در حوزه های علمیه (در حوزه جوانان) و برخورداری از 505 خانه داوطلبی هلال (بیشترین خانه های داوطلبی هلال در کشور) و همکاری بیش از 54 هزار عضو داوطلب بالای 29 سال با جمعیت فارس در گروه های چهارگانه مشارکت، حمایت، هدایت و مهارت (در حوزه داوطلبان) جزء استان های درجه یک جمعیت هلال احمر کشور محسوب می شود.

این جمعیت از یک مرکز جامع توانبخشی در شیراز با ارائه خدماتی مانند فیزیوتراپی، ارتوپدی فنی، بینایی سنجی، شنوایی سنجی، کاردرمانی، روان تنی و کلینیک های تخصصی و همچنین دو مرکز مشابه دیگر در جهرم و فسا (و یک مرکز توانبخشی با مدیریت و امکانات داوطلبانه در گراش) و نیز یک درمانگاه موقوفه و خیریه در خیابان لطفعلی خان زند شیراز با عنوان درمانگاه نجات و احیاء و بازسازی و راه اندازی مجدد آن با اعتباری بالغ بر دو میلیارد ریال همزمان با سفر نماینده مقام معظم رهبری در جمعیت هلال احمر به فارس (در حوزه درمان و توانبخشی) برخوردار است.

همچنین دو مرکز آموزش علمی کاربردی در شهرستان های شیراز و لارستان نیز از جمله برخورداری های جمعیت هلال احمر استان فارس به حساب می آید.

جمعیت هلال احمر فارس هم اکنون 54 هزار عضو داوطلب، بیش از 4 هزار امدادگر و نجاتگر عضو دارای درجه و همکاری داوطلبانه 21 هزار عضو جوان (ثبت سامانه) با جمعیت فارس در مراکز مختلف امور جوانان دارد.

مدیران عامل جمعیت هلال احمر فارس بعد از پیروزی انقلاب اسلامی عبارت بودند از: دکتر امامی، کسراییان، انتظام، فردوس عالی، درویش زاده، پرهام، غیثی، گلریز خاتمی، پورطلوعی، جاویدنیا، هاشمی، دکتر همتی و دکتر صفرزادگان، دکتر مصلی نژاد، دکتر محمدرضا ابراهیمی و فیض اله جعفری.

هم اکنون حسین درویشی مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان فارس می باشد.

وظایف کلی جمعیت هلال احمر

معاونت درمان و توانبخشی: وظیفه این معاونت در جمعیت هلال احمر ارائه خدمات فیزیوتراپی، پروتز، اورتز و انجام عمل واکسیناسیون برای زائرین بیت الله الحرام و عتبات عالیات می باشد.

- داروخانه: در راستای امر تهیه دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز و توزیع داروهای خاص برای بیماران انجام وظیفه می نماید.

معاونت امداد و نجات: فعالیت های امدادی جمعیت به طور عمده در رابطه با شرکت فعال در امر کمک رسانی به حادثه دیدگان و همکاری در امر باز سازی مناطق خسارت دیده ناشی از جنگ و سوانح طبیعی است. هر یک از شعبه های جمعیت هلال احمر دارای گروه های امدادی می باشد که با استفاده از امکانات و تجهیزات امدادی و همکاری سایر ارگان ها در امر جستجو، نجات زیرآوار ماندگان و آسیب دیدگان، کمک های اولیه انتقال مصدومان و مجروحان به مراکز درمانی، اسکان موقت بازماندگان و حمل اجساد فعالیت می کنند.

معاونت داوطلبان: این سازمان وظیفه دارد تا در حوزه وظایف جمعیت هلال احمر، توان اقشار و افرادی را که داوطلبانه به عضویت افتخاری جمعیت پذیرفته شده اند سازماندهی و در راستای اجرای وظایف جمعیت هلال احمر خصوصاً تأمین احتیاجات معنوی و مادی نیازمندان آسیب پذیر در زمان وقوع حوادث و یا در شرایط عادی بهره گیری نماید.

ارائه خدمات حمایتی با عناوین و موضوعات مختلف به آسیب پذیر ترین اقشار تحت پوشش جمعیت با توجه ویژه به رعایت حرمت ایشان و با لحاظ اولویت در ارائه خدمات سازنده ای که منجر به اشتغال و خوداتکایی مددجویان می شود و هم چنین حفاظت و نگهداری از کودکان بی سرپرست در مجتمع های فرزندان تحت حضانت جمعیت هلال احمر، از دیگر وظایف سازمان داوطلبان است.

معاونت جوانان: هدف اصلی این سازمان، توسعه مشارکت جوانان در تصمیم گیری ها و فعالیت مربوط به آنها و تربیت و آموزش آنان به منظور آماده سازی برای انجام خدمات امدادی و عام المنفعه اعلام شده است. همچنین این سازمان با برپایی اردوهای آموزشی تفریحی، مانور، مسابقات امدادی هنری و ورزشی به کار جذب، تربیت و حفظ نیروهای جوان علاقه مند به فعالیت های بشر دوستانه مشغول است.

مدیریت آموزش و پژوهش: ارائه آموزش های عمومی و همگانی در خصوص کمک های اولیه و آمادگی در برخورد با سوانح و بحران ها اهم فعالیت های این حوزه را تشکیل می دهد.

 

 

 

 

  گزارش تصويري  
هفتمین‌‌ دوره مسابقات آماده دادرسان جمعیت هلال احمر استان فارس با معرفی تیم های برتر در دو گروه پسران و دختران به کار خود پایان داد. هفتمین‌‌ دوره مسابقات آماده دادرسان جمعیت هلال احمر استان فارس با معرفی تیم های برتر در دو گروه پسران و دختران به کار خود پایان داد. آیین تجلیل از داوطلبان فعال در سیل فروردین ماه در جمعیت هلال احمر فارس برگزار شد. حضور امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر لامرد  در مانور دوسالانه طرح اضطراری اداره کل فرودگاه لامرد  سفر یک روزه رئیس جمعیت هلال احمر و رئیس سازمان امداد و نجات به استان فارس جهت افتتاح ساختمان امدادشهری شهرستان ممسنی و پروژه مرکز آموزش تخصصی شعبه اقلید
کلیه حقوق این سایت متعلق به جمعیت هلال احمر استان فارس می باشد.© 1390-1396